Folytatjuk a kazettákkal kapcsolatos tippeket, még mindig a családi videózás témakörben:
- A szalag elszakadt, vagy begyűrődött, de majd apu megjavítja-effektus:
Apu mindig bátran nekiáll a testhezálló szerelési feladatoknak, melyek szoktak is sikerülni. Nem úgy a videokazetták és a kamera kazetták szalagjának a ragasztása, áttekerése, esetleg tok és az orsó cseréje. Számtalanszor kapunk aranyos kicsi szatyrokat, benne a kazetta teste meg az orsók, és egy boríték, melyben a javítás során kihullott alkatrészek, görgők, csavarok, rugók találhatóak. Már sok száz kazettát helyre hoztunk, van rutinunk benne, nem úgy, mint bátor apunak. Egyes kazettákat csak bizonyos sorrendben illik szétszedni, különben elég keserves lesz az összerakás. Ha szembe jön egy hibás kazetta, inkább hozzátok el, hamar megjavítjuk, és lementjük DVD-re.
- Digitalizáláskor mindig hibaforrás a kazetták elnevezése, címe. Azt érdemes tudni, hogy egy DVD-re vagy fájlnévbe csak pár szó fér, így tudjuk elnevezni őket. Tehát hiába van a kazettára, a tokra írva, ső még egy kis cetli is van a tokban, mi meg fogjuk keresni az első olvasható dátumot vagy címet, és azzal nevezzük el a lemezt, vagy a videofájlt. Nagyon helyes hozzáállás, ha úgy tárolod otthon a kazettákat, hogy minél több információ meglegyen róluk. De ha mindez alig olvashatóan és több részletben található meg, mi a legolvashatóbbat fogjuk választani. A jó megoldás nem a pici kazettacímkére való rányomorítás, vagy a ki-ki hulló teleírt lapocskákra írá, hanem egy tömör, évszám+téma cím a kazettán, és egy külön füzet. Ebben szépen le lehet vezetni a kazetták tartalmát, dátumokkal, megjegyzésekkel. Nagyon fontos, hogy mindezt a felvétel után egyből meg kell csinálni, akkor frissek az emlékek.
- Fontos szót ejteni még a tárolásról.
A videokazetta szalagjának anyaga egy polietilén fajta, a Mylar. 70 fok felett a szalag elveszti a szilárdságát, ha nagyon meleg helyen tároljuk, könnyen komoly adatvesztés lehet a vége. Egyszer kaptunk olyan kazettát, amely egy napos délutánt töltött a kocsi műszerfalán, elég jól felvette a gömbölyű alakját. Szerencsére a szalag ettől függetlenül menthető maradt. Elméletben ellenáll a mikroorganizmusoknak is, mi mégis tömegével találunk penészes szalagokat. Ezeket elég nehéz megtakarítani, tehát még fontos szempont a nedvességtől való távol tartás is. Kevesen tudják, de a kazetták remek búvóhelyet nyújtanak rovaroknak, több kazettában találtunk például pókokat, vagy egész hangyakolóniákat. A padlás és a pince a hő- és páratartalom ingadozás miatt nem jó választás.
A megfelelő tárolás szobahőmérsékleten, lezárt dobozban történhet. Egy régen TV-nél dolgozott ügyfelünk a zárható fémdobozra esküszik, az még az elektromágneses zavaroktól és megvédi a kazettákat.
Az Emlékmentő – Archiváló, digitalizáló Stúdió - rendelkezésére áll Budapesten:
- dia szkennelés, negatív szkennelés
- fotó szkennelés, fotó felújítás
- videofelvételek DVD –re mentése
- 8mm, super 8, 16 mm film DVD –re írása
- lemezek, kazetták, orsós szalagok CD-re írása
Emlékmentő Kft.
Archiváló - digitalizáló stúdió
36/70-636-6092
http://emlekmento.com/