A kamera felépítése
Bonyolult elektronikai hátterük és rengeteg apró, precíziós alkatrészük ellenére meglepően egyszerű a modern kamerák használata, köszönhető a vezérlés és a működtetés szétválasztásának. A gyakrabban használt funkciókat mind a tartó kéz ujjainak ügyébe helyezték, a ritkábban használt gombok pedig a készülék oldalára az LCD kijelző mögé, vagy tetejére kerülnek. Sok minimalista kamera alig tartalmaz gombokat, mert bekapcsolás, és felvételindító gombokon felül minden más szolgáltatás az érintőképernyőről érhető el.
Profi készülékek keresője fekete-fehér képet mutat a tisztább élesség és tónustér miatt.
Gyakori a gyakorló kameráknál is a Hot Shoe, mely az optika fölé helyezett csatlakozósín. Erre jó minőségű reflektort, vagy külső mikrofont is csatlakoztathatunk. Ha a felvételt nem utószinkronizáljuk, vagy nem teszünk alá aláfestő zenét, akkor olcsóbb kameráknál a felvételbe bele szokott hallatszani a gép belső zaja, ezt külső mikrofonnal kivédhetjük.
Sok kamerán található segédvilágítás, ez hasznos, ha gyéren megvilágított, nem túl közeli dolgokat akarunk filmezni, viszont komolyabb megvilágításhoz már külső reflektor szükséges.
A fénytelen helyeken hasznos még a Nightshot vagy Night mode funkció, ekkor a kamera elején levő infravörös érzékelők veszik át a képérzékelés szerepét, így a kép fekete-fehér lesz, és a látótávolság 2-3 m-re csökken, viszont teljes sötétségben is remekül használható. Fontos, hogy a Nightshot használata után kapcsolja ki a funkciót, mert ha bekapcsolva marad, egész nyaralások lesznek felvéve színek nélkül.
A modern varió (zoom) lencsék méretük ellenére meglepő képminőséget nyújtanak. Optikai zoomjuk gyakran a 20X-os nagyítást is meghaladja, tehát a témát hússzor közelebb hozza a tényleges távolságunkhoz képest. Itt fontos megemlíteni, hogy a gyakran sokszázszoros zoom értékeket nem kell komolyan venni, ez a digitális zoom értéke, mondhatni parasztvakítás. Ha a kamera elér az opika teljesítőképességének a határára, átlép a digitális zoomra, ami a legnagyobb nagyított képbe fog mesterségesen belenagyítani. Olyan, mintha a számítógépen egy képet úgy nagyítunk, hogy közelebb hajolunk a monitorhoz. Így nagyítva további részletek nem jönnek elő a képből, viszont szétesett, pixeles lesz, amit az elektronika próbál elsimítani. Igyekezzünk nem használni a digitális zoom-ot.
Emlékmentő Kft.
36/70-6366092
digitalizálás , archiválás , emlékmentés , dokumentum , dia , bakelit , fotó , video , kazetta